• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Тринаесет апликации на повикот за формирање бизнис акцелератори за млади

Тринаесет апликации на повикот за формирање бизнис акцелератори за млади

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Пристигнати се 13 апликации на јавниот повик за формирање бизнис акцелератори за млади, прединвестициска програма и инвестиции за старт ап компании на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).

Според критериумите на повикот за кој во соработка со Светска банка се обезбедени 2,25 милиони евра, 11 апликации ја поминале фазата на административна проверка. Тие продолжуваат во фаза на селекција, што ја реализира Комитетот за одобрување на инвестиции на Фондот. Процесот на селекција на апликациите се очекува да заврши до крајот на месецов, по што ќе бидат објавени и избраните проекти, соопшти денеска ФИТР.

Оттаму потенцираат дека сите апликанти доставиле и изјава за сопственичката структура, која почнувајќи од овој повик станува дел од задолжителната документација која треба да се достави при аплицирање за инструментите на Фондот.

Во рамки на Инструментот за ко-финансирање на бизнис акцелератори Фондот за иновации и технолошки развој обезбедува кофинансирање до 75 проценти од вкупниот буџет на проектот, најмногу до 500.000 евра. Преостанатиот дел од проектниот буџет го обезбедува апликантот.  

- Со формирање на бизнис акцелератори ќе се овозможат програми за основање и развој на старт ап компании за млади, вклучително и финансиска поддршка за развивање на брзо растечки бизниси кои ќе креираат високоплатени работни места. Преку конкретна менторска и финансиска поддршка, користејќи меѓународни искуства, младите добиваат можности кои ги имаат и во другите развиени земји, оценуваат од ФИТР.

Повикот беше отворен од 29 мај до 27 јули годинава.лв/скс/14:25

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...