• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Отворање нова фабрика за еко пелети во Гиновци

Отворање нова фабрика за еко пелети во Гиновци

Крива Паланка, 28 август 2018 (МИА) - Нова фабрика за еколошки пелети „EkoLife“ денеска ќе биде отворена во село Гиновци, општина Ранковци. EkoLife Pellet е инвестиција од три милиони евра, а на почетокот ќе бидат вработени 40 лица. 

Според проценките, во идните месеци се очекува бројот на вработени да се искачи на 100. Од компанијата посочуваат дека EkoLife ќе даде нова димензија на еко свеста во Македонија, преку производство на еколошки производи. 

Покрај директните вработувања, Eko Life ќе придонесе за значаен економски развој на територијата на општина Ранковце, како и на целата држава преку дополнителните вработувања во делот на добавувачи на репроматеријали. 

На отворањето на фабриката ќе присуствува и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.

Фабриката ќе работи со капацитет до три тона на час и веќе поседува сертификат за систем за управување со квалитет  EN ISO 9001:2015; систем за управување со животна средина  EN ISO 14001:2015 и сертификат FSC® Chain-of-Custody – C142648. Во постапка е добивањето на сертификатот EN Plus. бк/рп/08:28

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...