Драстично зголемување на цената на цигарите во Австралија

Драстично зголемување на цената на цигарите во Австралија

Мелбурн, 3 септември 2018 (МИА) - Новата цена на кутија цигари во Австралија изнесува од 28 до 33 австралиски долари, односно од 17 до 20 долари, јавуваат австралиските медиуми.

Светската здравствена организација ги повика сите земји во светот да ги зголемат даноците на цигарите, истакнувајќи дека високите цени се најдобар начин за прекинување со пушење кај возрасните, но и кај децата. 

Новата цена на цигарите во Австралија веќе стапи на сила, а следната година би требало да се зголеми за 12,5 отсто. паг/10:56

###
Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.