• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска беше во работна посета на компанијата „Даути комерц" во општината Сарај, каде што најави дека Министерството за економија ќе продолжи со поддршка на малите и на средните претпријатија, за кои годинава се одвоени 20 милиони денари со кои се поддржани 81 компанија.

- Даути има големо искуство во деловното работење. Информирав за посветеноста на Министерството за економија во реализацијата на економски проекти и програми во нашата земја, каде што најважен сегмент е имплементацијата на мерките од Планот за економски раст. И една од целите за промовирање на инвестициите е да им дадеме можност на домашните компании да инкорпорираат нови технологии во нивните производствени процеси и да градат капацитет за развој на деловни односи со странски компании и продирање на нивните производи на поголемите пазари, рече Бектеши.

Бектеши  апелира до компаниите активно да ги следат јавните повици за мерки што се дел од владината програма за економски раст и да не се двоумат, да аплицираат под пропишаните услови, за на овој начин да придонесат  за економски раст и подобар стандард за сите граѓани.

Еден од сопствениците на „Даути комерц“, Џемали Даути, се заблагодари за поддршката што ја добива компанијата од Министерството за економија, притоа наведувајќи дека трипати ја добиваат наградата за општествена одговорност и дека ваквата поддршка ќе биде мотив за освојување на уште поголеми пазари.

На средбата присуствуваше и градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети.скс/са/15:29

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Се вљубил на прв поглед, му го дала бројот, а потоа му го украле телефонот

Британецот Ден Милингтон на Ибица запознал девојка...

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...