• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Роналдо: Лигата на шампионите е цел, но не е опсесија

Роналдо: Лигата на шампионите е цел, но не е опсесија

Торино, 22 август 2018 (МИА) - Кристијано Роналдо, најдобриот светски фудбалер, изјави дека трофејот во Лигата на шампионите со Јувентус е негова цел, но дека тоа не е опседнат со тоа.

- Ние сакаме трофеј во Лигата на шампионите, ние сме фокусирани, но нема императив. Одиме чекор по чекор, ако не успееме оваа сезона, ќе се обидеме следната или по неа.  Во секој случај, целите на Јувентус се јасни – насловот во ЛШ, изјави Роналдо.

Досега, Португалецот има пет трофеи од елитното натпреварување, првиот со Манчестер Јунајтед, а потоа четири со Реал Мадрид, со максимален ефект во финалињата.

Од друга страна, Јувентус има само две титули во историјата, а се наоѓа во серија од пет врзани порази во финалето. зс/11:34

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.