Ѓоковиќ против Нишикори во полуфиналето на УС Опен

Ѓоковиќ против Нишикори во полуфиналето на УС Опен

Њујорк, 6 септември 2018 (МИА) – Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Отвореното тениско првенство на САД, откако рано утрово го победи Џон Милман од Австралија.

Иако од резултатот (6:3; 6:4 и 6:4) се добива впечаток дека Србинот лесно дојде до победата, сепак мечот траеше речиси три часа и во него се водеше голема борба за секој поен.

За Ѓоковиќ ова е 33. Полуфинале на Грен слем турнирите во неговата кариера и 11 во низа на УС Опен.

Негов противник во мечот за финале ќе биде јапонскиот тенисер Кеи Нишикори.

Во другата полуфинална пресметка ќе се сретнат Рафаел надал (Шпанија) и Хуан Мартин дел Потро (Аргентина). зс/08:10

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.