• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Ѓоковиќ: Во моментов најважно е да ги контролирам емоциите

Ѓоковиќ: Во моментов најважно е да ги контролирам емоциите

Њујорк, 8 септември 2018 (МИА) – Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека е исклучително возбуден поради пласманот во финалето на Ју-Ес опен, но пред натпреварот смета дека е најважно да ги контролира емоциите.

Ѓоковиќ во полуфиналето го совлада јапонскиот тенисер Кеи Нишикори, а во борбата за трофејот ќе се соочи со Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро.

- Навистина сум возбуден од она што ме чека во недела. Во моментов најважна работа е да ги контролирам емоциите. Освен што сме професионални спортисти, ние сме и човечки суштества и затоа е потребно да се справиме со емоциите. Воедно мора да учиме од грешките, бидејќи секое искуство е значајно, истакна Ѓоковиќ.

Пред почетокот на турнирот прогнозите беа дека Ѓоковиќ во четвртфиналето ќе се соочи со Роже Федерер, а во финалето ќе игра со Рафаел Надал.

Но поради повредата на десното колено Надал му го предаде полуфиналниот натпревар на Дел Потро.

Ѓоковиќ досега победил на 14  од вкупно 18-те меѓусебни натпревари со Дел Потро.дб/11:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...