Ракометарките на Металург убедливо поразени од Иси Париз

Ракометарките на Металург убедливо поразени од Иси Париз

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Ракометарките на Металург денеска претпеа убедлив пораз од 15:31 од француски Иси Париз во првиот натпревар од првото квалификациско коло во ЕХФ купот.

Француските ракометарки ја потврдија фаворитската улога и со предност од 16 гола практично уште по првиот натпревар обезбедија пласман во следната рунда.

Младиот состав на Металург од стартот на натпреварот имаше висока негатива, а гостинките од Франција не дозволија никаква можност за евентуален пресврт.

Металург во првиот дел постигна само четири гола и на паузата замина со 13 гола негатива (4:17).

Ракометарките на Иси Париз рутински го одиграа вториот дел и сосема очекувано дојдоа до победа.

Реванш натпреварот се игра утре повторно во Автокоманда. дб/рп/20:11

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...