Ѓоковиќ: Пред неколку месеци не очекував ваков успех

Ѓоковиќ: Пред неколку месеци не очекував ваков успех

Њујорк, 10 септември 2018 (МИА) – Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ по освојувањето на Ју-ес опен изјави дека пред неколку месеци, кога имаше сериозни проблеми со повредата, не очекувал да има толку успешна сезона.

- Да ми кажевте во февруари по операцијата дека ќе ги освојам Вимблдон, Синсинати и сега Ју-ес опен искрено немаше да ви верувам. Очекував да се вратам во врвна форма, а дека тоа ќе трае повеќе месеци. Во текот на овој период научив да бидам трпелив, а тоа никогаш не беше моја силна страна, истакна Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер наведе дека поразот на Ролан Гарос сезонава особено го мотивирал за новите успеси.

- Тој пораз ме научи на многу нешта. Бев многу разочаран тој ден, бидејќи претходно чувствував дека напредувам. Тогаш заминав на планинарење со мојата сопруга и по неколку часа стигнавме на врвот. Седнавме и го гледавме светот од друга перспектива, а тоа ми даде нова инспирација и мотивација, нагласи српскиот тенисер.

Ѓоковиќ потенцира дека имал многу проблеми во првиот дел од сезонава, но дека не сака да се навраќа на тоа.

Тој во финалето го совлада аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро и ја освои третата титула на Ју-ес опен во кариерата. дб/паг/15:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.