Историска победа на косовските фудбалери

Историска победа на косовските фудбалери

Приштина, 11 септември 2018 (МИА) – Репрезентацијата на Косово синоќа во Приштина ја забележа првата победа на еден официјален натпревар во организација на УЕФА.

Косово ги победи Фарски Острови со 2:0 во Д-дивизијата Група-1 од Лигата на нации.

Воедно ова беше прв натпревар што репрезентацијата на Косово го играше на домашен терен. Претходно ова селекција кога беше домаќин настапуваше во Албанија, бидејќи стадионот „Фадиљ Вокри“ во Приштина не ги исполнуваше стандардите пропишани од Европската фудбалска федерација. зс/08:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дени де Вито на фестивал во Шпанија добитник на наградата за животно дело на

Американскиот актер Дени де Вито е добитник на наг...

Порномодел ги продава старите силикони за да си купи нови

Британскиот порно модел Тејлор Роуз ги постави сво...

Ел Макферсон во врска со разведен татко на четири деца

Светски познатиот модел Ел Макферсон која неодамна...

Емилија Кларк на невообичаен начин се опрости од серијата „Игра на тронови“

Британската актерка Емилија Кларк на невообичаен н...