• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Јерков: Му честитам на Заев за храброста

Јерков: Му честитам на Заев за храброста

Белград, 2 септември 2018 (МИА) - Потпретседателката на српската опозициска Демократска партија (ДС) Александра Јерков му честита на премиерот Зоран Заев на, „одговорните, мудри и храбри потези“ за решавањето на повеќедеценискиот спор со Грција.

Александра Јерков која е и пратеничка во српското Собрание, заедно со пратеничката Маја Виденовиќ учествуваа во Скопје на Меѓународната конференција за европската иднина на Македонија, во пресрет на престојниот референдум и европските интеграции и помирувањето во регионот, како и на предизвиците на кои стојат пред балканските држави.

Во соопштението, што го пренесе српската Б 92, Јерков му честитала на Заев и поради тоа што во „ниеден момент не ги изманипулирал граѓаните со нивните чувства и стравот, ниту имал намера да ја избегне одговорноста.“

Таа истакна дека на српските власти, како и во другите балкански земји, им одговара да во регионот постојано егзистираат горливи конфликти кои секој момент можат да ескалираат, бидејќи тоа е средството со кое се собираат ефтини политички поени и граѓаните се доведуваат во заблуда.

Конференцијата во Скопје е организирана од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Лабуристичката партија на Велика Британија, шведската социјалдемократска странка, холандските социјалдемократи, како и од Европскиот форум. На неа учествуваа пратеници и преставници на социјалдемократските партии од 15 држави. об/сст/12:51

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ