Независни Грци: Мицотакис да каже дали прифаќа „Македонија“ во името на Скопје

Независни Грци: Мицотакис да каже дали прифаќа „Македонија“ во името на Скопје

Атина, 5 септември 2018 (МИА) - Портпаролот на Независни Грци, Теодорос Тосунидис бара од лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, да одговори „дали ја прифаќа употреба на името на Македонија во името на Скопје“.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, реакцијата од Тосунидис до Мицотакис е по повод интервјуто на лидерот на Нова демократија за грчката телевизија „Алфа“.

- Кирјако, остануваш лицемерен, безгласен и лажен сѐ додека продолжуваш да не одговараш на прашањето што го поставивме Независни Грци и целиот грчки народ: Прифаќаш, ДА или НЕ, употреба на името на Македонија во името на Скопје?, реагира портпаролот на партијата коалиционен партнер во грчката Влада. ср/са/08:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...