• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Мали инциденти на протестот во Солун против Договорот од Преспа

Мали инциденти на протестот во Солун против Договорот од Преспа

Солун, 8 септември 2018 (МИА) - Мали инциденти се случија за време на протестот што е во тек во центарот на Солун против Договорот од Преспа.

Според локалните медиуми, мала група маскирани лица ја нападнала полицијата со камења и предмети, на што специјалните полициски сили одговорија со шок бомби и солзавец, јави дописничката на МИА од Атина.

Инциденти на протестот во Солун2Грчките новинари коментираат дека демонстрантите не се воопшто пријателски кон новинарските екипи, а на неколку пати се обиделе да нападнат претставници на медиумите.

И покрај инцидентите и солзавецот, насобраните граѓани остануваат на протестот. ср/рп/18:54

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...