• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Формиран Заеднички комитет за историски, археолошки и образовни прашања меѓу Македонија и Грција

Формиран Заеднички комитет за историски, археолошки и образовни прашања меѓу Македонија и Грција

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Формиран е Заеднички интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски, археолошки и образовни прашања меѓу Македонија и Грција. 

Во составот на ЗИКЕ од македонска страна има седум члена, на чело со амбасадорот Виктор Габер. 

Како што информира денеска Министерството за надворешни работи, овој комитет е формиран во согласност со член 8, став 5 од Конечната спогодба меѓу Република Македонија и Република Грција, потпишана на 17 јуни 2018 г. (Спогодбата од Преспа). мд/са/13:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ