• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

22 август 2018 

Скопје - Седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија. (Сала 4/12:00)

Скопје -  Прес-конференција на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот на МЕР АД Скопје, Бајрам Реџепи. (Медиа центар на Владата на РМ/10:00)

Скопје - Министерот за образование и наука Арбер Адеми ќе присуствува на промоција и пуштање во употреба на две фотоволтаични централи. (Простории на ФЕИТ/11:00)

Скопје - Конститутивна седница на Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на лицата со попреченост во Република Македонија. (Влада на РМ/17:00 - изјава за медиумите на координаторот на Националното Координативно тело Спасе Додевски/16:30)

Скопје - Седница на Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. (Конференциска сала на АВМУ/14:30)

Скопје - Трибина на ДОМ и Европската зелена партија на тема „Придобивки од членството во ЕУ“. (х. Холидеј Ин/14:00)

Струга - Прес конференција на добитникот на Златен венец на СВП за 2018 година Адам Загајевски. (х. Дрим-Пијано Бар/12:30)

Струга - Официјално отворање на Струшките вечери на поезијата.(Пред плато на Дом на поезија/20:30)

- Меѓународно поетско читање „Поетски меридијани“. (Пред плато  Дом на поезија/21:00)

Скопје - Отворање изложба на дигитални принтови од Кирил Василев насловена „Мостри на една случајност“. (Музеј на град Скопје/20:00)

 

__________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...