Од верските календари

Од верските календари

26 август 2018 (МИА)

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 август.

Денеска е Преподобен Максим Исповедник.

Во свое време свети Максим беше речиси единствениот столб на православието, кој бескомпромисно ја бранеше чистотата на верата од итрата ерес на монотелитите. Од таа причина беше прогонет во Скитија, во тврдината Схимарис, каде што се упокои на денешен ден во 662 година. Преподобен Максим се слави на 21 јануари (стар календар), а денес се празнува пренесувањето на неговите мошти од Скитија во Цариград. Не се сочувале сведоштва за времето кога се пренесени неговите мошти.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Анастазиј.

Бил роден во Аквилеја. За време на прогонствата на Диоклецијан дошол во Солин, за да ги охрабри христијаните кои биле прогонети. Како христијанин се грижел за црквата. Како и многумина христијани, Анастазиј бил измачуван и потопен во реката Јадра.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ