МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

27 август 2018 

Скопје - Членови на Конгресот на САД во посета на Собранието на Република Македонија. (Сала на Уставна комисија/10:15)

Скопје -Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет.(Сала „Борис Трајковски“/09:15)

Скопје -  Седница на собраниската Комисија за здравство. (Сала 6/09:30)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за одбрана и безбедност. (Сала 4/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата . (Сала 4/14:00)

Скопје - Седница на собраниската Законодавно-правна комисија. (Сала 10/13:00)

Скопје - Прес-конференција на ОБСЕ/ОДИХР за набљудување на референдумот на 30. септември. (х. „Алексадар палас“/15:00)

Скопје - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во посета на општина Бутел:

- изјави за медиуми (простории на општина Бутел/12:45)

Скопје - Прес-конференција на Стопанската комора на Македонија на тема: „Групацијата на пазари и Комората на трговците на тезги и зелени пазари - заеднички во решавање на тековните проблеми во дејноста“. (Стопанска комора на Македонија, сала 1/5 кат/11:00)

Скопје - Прес-конференција на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. (простории на ЈСП Скопје, бул. Александар Македонски бр.10/13:15)

Гостивар - Прес-конференција на директорот на Средното општинско техничкото училиште „Гостивар“ Ибрахим Асани. (Простории на училиштето/11:00)

Скопје - Комеморација за актерот Ванчо Петрушевски. (Драмски театар Скопје/10:00)

Скопје - Поетско матине во рамки на 57. Струшки вечери на поезијата (Манастир „Св. Андреја“, Матка/13:00)

- Меѓународен поетски митинг. (Плоштад „Македонија“, кај Камениот мост/20:30)

Битола - Изложба на фотографии „30 години од почетокот со работа на Блок-3 во РЕК Битола“. (Народен театар,фоаје/12:00)

Скопје -  Промоција на збирката раскази „Пластични раскази“ од младиот писател Илија Илов. (кафе бар „Ла Кања“, Стара чаршија/21:00)

Охрид - Одбележување на 25-годишнината од приемот на Република Македонија во ОН и промоција на зборникот „За и од Киро Глигоров“. (Научен и уметнички центар „Куќа на Уранија-МАНУ“/19:00) 

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ