• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

28 август 2018

Скопје - Членови на Конгресот на САД во посета на Собранието на РМ.

- Средба со претставници од Парламентарен институт и граѓански организации. (Едукативен центар на Парламентарен институт /9:30-10:30)

Крива Паланка - Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ќе присуствува на свечена литургија во црквата „Св. Богородица" во манастирот Јоаким Осоговски. (изјава за медиуми во 9:20)

- Свеченото пуштање во употреба на новите сали на општината Крива Паланка. (Обраќање на премиерот Заев /10:00-10:30)

Едночасовна средба на Заев со младите жители на градот. (11:00)

Крива Паланка - Свеченото отворање на фабриката за пелети, EkoLife Pellet. (село Гиновци, општина Ранковце /13:00) 

Скопје -  Крводарителска акција на Црвениот крст и Институтот за трансфузиона медицина на РМ, по повод празникот Успение на Пресвета Богородица. (Дом на АРМ /9:00-17:00, изјави за медиуми /11:00)

Скопје - Друштвото на писатели на Македонија ќе го прогласи полскиот поет Адам Загајевски за свој почесен член. (ДПМ /11:00)

Скопје - По повод христијанскиот празник Успение на Пресвета Богородица ќе се одржи Света Боженствена Литургија со која ќе чиноначалствува Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. (Манстир Успение на Пресвета Богородица во Матка /8:00)

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...