• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

МИА најави - свет

МИА најави - свет

28 Август 2018

Отава - Канадската министерка за надворешни работи Кристија Фрајланд, која е главен преговарач на Канада за Северноамериканскиот трговски договор, ќе отпатува во Вашингтон.

Копенхаген – Францускиот претседател Емануел Макрон во официјална посета на Данска.

Берлин – Средба на германската канцеларка Ангела Меркел со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Милано – Средба меѓу италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Детроит – Арета Френклин ќе биде погребана.

Њујорк – Советот за безбедност на ОН ќе ја разгледа хуманитарната криза во Сирија.

Кејп Таун – Британската премиерка Тереза Меј во посета на Јужна Кореја.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...