МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

28 август 2018

Скопје - Членови на Конгресот на САД во посета на Собранието на РМ.

- Средба со претставници од Парламентарен институт и граѓански организации. (Едукативен центар на Парламентарен институт /9:30-10:30)

Крива Паланка - Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ќе присуствува на свечена литургија во црквата „Св. Богородица" во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“. (изјава за медиуми во 9:20)

- Пуштање во употреба на новите сали на општината Крива Паланка. (Обраќање на премиерот Заев /10:00-10:30)

- Едночасовна средба на Заев со младите жители на градот. (11:00)

Крива Паланка - Отворање на фабриката за пелети EkoLife Pellet. (село Гиновци, општина Ранковце /13:00)

- Обраќање на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. (14:30)

Скопје -  Крводарителска акција на Црвениот крст и Институтот за трансфузиона медицина на РМ, по повод празникот Успение на Пресвета Богородица. (Дом на АРМ /9:00-17:00, изјави за медиуми /11:00)

Скопје - Друштвото на писатели на Македонија ќе го прогласи полскиот поет Адам Загајевски за свој почесен член. (ДПМ /11:00)

Скопје - По повод христијанскиот празник Успение на Пресвета Богородица ќе се одржи Света Боженствена Литургија со која ќе чиноначалствува Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. (Манстир Успение на Пресвета Богородица во Матка /8:00)

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ