• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

29 август 2018

Скопје - Собранието на Република Македонија ќе ја одржи 58. седница. (11:00)

Скопје - Седница на собраниската Законодавно-правна комисија. (сала 10/09:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за образование, наука и култура. (сала 4/09:30)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство. (сала 6/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика. (сала 4/10:30)

Скопје - Премиерот Зоран Заев и директорот на Директоратот за проширување на Европската комисија Кристијан Даниелсон ќе се обратат на серијата дијалози со граѓани „Замислувајќи ја иднината заедно“. (Македонска опера и балет /09:30 - сниматели и фоторепортери, изјави за медиуми /10:45) 

- Изјава за медиуми на Кристијан Даниелсон (ЕУ Инфо Центар /17:00)

Скопје - Министерката за одбрана на Словенија, Андреја Катич ќе престојува во посета на Република Македонија:

- официјален пречек пред Министерството за одбрана. (09:30, фоторепортери и сниматели/09:10, новинари најдоцна до 10:40)

- изјави за медиуми на министерката Радмила Шекеринска и министерката Андреја Катич. (11:00)

Битола - Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев ќе присуствува на одбележувањето на Денот на рударите во РЕК Битола. (РЕК Битола/12:00) 

Скопје - Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на САД, Џес Бејли ќе потпишат меморандум за разбирање меѓу Министерството за внатрешни работи на Република Македонија и Министерството за енергетика на САД. (сала за состаноци, зграда 1/13:30)

Скопје - Министерката за правда Рената Дескоска ќе присуствува на презентација на завршената прва фаза од изградбата на КПД Идризово. (КПД Идризово/09:00)

Скопје - Министерот за економија Крешник Бектеши ќе оствари средба со претседателот на Комората на трговци Екрем Долек. (седиште на Друштво на пазарџии, ул. Битпазарска бр.135, спроти влезот на хотелот Арка/11:00, изјави за медиуми/11.20)

Скопје - ОБСЕ ќе го презентира првиот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. (х. Холидеј ин /12:00)

Скопје - Јавна седница на Државната изборна комисија. (11:15)

Скопје - Регулаторната комисија за енергетика ќе одржи подготвителна седница за Предлог-правилата за снабдување со електрична енергија. (РКЕ /10:00

Скопје - Прес-конференција на градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. (х. Александар Палас/11:40)

Скопје - Гешталт здружението на Македонија „Контакт“ во соработка со Советувалиште за хумана соработка ќе промовира книга за менталното здравје на луѓето во трето доба и ќе ги презентира резултатите од проектот „Активно живеење“. (ЕУ Инфо центар /11:00)

 

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ