• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Од верските календари

Од верските календари

30 август 2018 (МИА)

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 август.

Денеска е Св. свештеномаченик Мирон.

Свети Мирон беше свештеник во некое место во Ахаја (Грција). Потекнуваше од виден и богат род. Се одликуваше со особено благиот карактер. Во 250 година, за време на прогоните на христијаните при владеењето на римскиот император Декиј, на денот на Христовото раѓање и додека презвитерот Мирон служеше во црквата, се втурнаа внатре римски војници, го извлекоа од црквата и тука, на самото место, го ставија на страшни маки. А потоа свети Мирон беше пренесен во градот Кизик и обезглавен.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Благословена Маргарета Вард.

Живеела во 16 век во Конглетон, во Англија. За време на прогонствата на католиците во Англија кои ги спроведувале англиските кралеви, повеќемина бискупи, свештеници и верници ги загубиле животите. Така Маргарета била жртва на прогонот кој го спроведувала кралицата Елизабета. Маргарета ги посетувала свештениците во затворите и поради тоа била изложена на мачеништва. Од неа барале да се откаже од католичката вера. Умрела во 1588 година жртвувајќи се за католичката вера од која не се откажала.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...