• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

31 август 2018

Скопје - Премиерот Зоран Заев ќе учествува на меѓународната конференција „Македонија гледа напред: мигот е да се фати возот за ЕУ“ во организација на Прогрес Институтот за социјална демократија. (х. „Холидеј ин“, сала „Милениум 1“/10:00)

- Министерката за правда Рената Дескоска ќе се обрати на втората сесија „Односите меѓу Македонија и ЕУ: ново време, нови предизвици“. (11:45)

Скопје - Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на ТИРЗ Александар Младеновски ќе присуствуваат на почетокот на производство на фабриката Чагатај Кабло во Технолошко – индустриската зона, Бунарџик 1. (11:45) 

Тетово - Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, претседателот на ДУИ Али Ахмети и градоначалничката на Тетово Теута Арифи ќе го означат почетокот на градежните работи за изградба на системот за наводнување Речица – Равен. (13:15)

Скопје - Делегација на Министерството за одбрана на Црна Гора предводена од министерот за одбрана Предраг Бошковиќ и началникот на војската на Црна Гора бригаден генерал Драгутин Дакиќ во посета Република Македонија: 

- Црногорскиот министер Бошковиќ заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал мајор Васко Ѓурчиновски и заменик-министерот за одбрана Беким Максути ќе ги посетат припадниците на војската на Црна Гора кои реализираат обука на Армискиот полигон Криволак, боево гаѓање со батерија хаубици.

- Средба со министерката за одбрана Радмила Шекеринска. (Центар за обука на пилоти, касарна „Страшо Пинџур“ – Петровец/12:45, по средбата ќе има изјави за медиумите; Организирано поаѓање за медиумите од Министерството за одбрана во 12:10)

Скопје - Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе ја посети Полициската станица во Ѓорче Петров (13:20), а потоа и општина Ѓорче Петров и ќе се сретне со градоначалникот Александар Наумоски. 

Скопје - Министрите за здравство и за труд и социјална политика Венко Филипче и Мила Царовска и градоначалникот на општина Ѓорче Петров Александар Наумоски ќе потпишат Меморандум за соработка. (Општина Ѓорче Петров/9:00)

Скопје - Министерот за економија Крешник Бектеши ќе им додели признанија на најдобрите рудари, номинирани од нивните работодавачи на церемонијата по повод одбележувањето на Денот на рударите. (Клуб на пратеници/10:00)

Скопје - Министерот за образование и наука Арбер Адеми и директорката на Педагошката служба Вања Велева ќе одржат прес-конференција за измените на содржината, набавката и дистрибуцијата на учебниците кои ќе се применуваат во основните и средните училишта во учебната 2018/2019 година. (Прес сала на Влада/11:00)

- Средба со претставници на издавачки куќи, автори и членови на комисии и претставници на здруженија на наставници кои учествуваа во креирањето на измените во учебниците. (Влада, инсерти од средбата ќе можат да се снимат во 10:45 часот)

Дубровник - Заменик-министерот за надворешни работи на Република Македонија Андреј Жерновски ќе учествува на 13. Дубровник форум 2018 под наслов „Зајакнување на отпорноста Медитеран, Европа и Западен Балкан“. 

Скопје - Прес-конференција на портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски. (Медиа центар на Влада/12:00)

Скопје - Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје Никола Јанкуловски и главниот извршен директор на ОКТА Јанис Геруланос ќе потпишат Меморандум за соработка. (Ректорат на УКИМ/10:30)

Охрид - Прва балканска средба за Алпорт синдром. (Општина Охрид/15:00)

Битола - Фабриката за опрема и делови-ФОД ќе и додели донација на Спортска сала „Младост“. (спортска сала/12:00)

- Референдум 2018: 

Штип - Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев ќе се обрати на граѓанскиот собир на коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“. (Градски плоштад/20:00)

Кочани - Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев ќе учествува на отворена трибина. (Градскиот парк во Кочани/18:00)

Скопје - Потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски ќе ја посети општина Ѓорче Петров и ќе учествува на граѓанска трибина во Домот на културата - Ѓорче Петров. (19:30)

Струга - Изјава за медиумите на националниот координатор за членство во НАТО Стево Пендароски. (Дрвен мост во близина на партиските простории на СДСМ/16:15)

___________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...