• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

4 септември 2018

Скопје - Седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. (Собрание на РМ, Сала на Уставна комисија/14:00) 

Скопје - Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев ќе учествуваат на трибината „Перспективите на македонската економија преку членството во ЕУ и НАТО“ што ја организира Стопанската комора на Македонија(Стопанска комора/10:00)

Скопје - Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, директорот на Светска Банка за Македонија и за Косово Марко Мантованели и директорот на Фондот за иновации Јован Деспотовски ќе присуствуваат на потпишувањето договори за финансиска поддршка за отворање бизнис акцелератори за млади. (Влада на РМ, Медиа центар/11:30)

Скопје - Премиерот Зоран Заев, министерот за образование Арбер Адеми, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети и лидерот на ДУИ Али Ахмети ќе присуствуваат на почетокот на изградбата на спортската сала во СУГС „Сарај“. (14:00)

Скопје - Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, евроамбасадорот Самуел Жбогар, амбасадорот на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј и амбасадорот на Шпанија Рамон Абароа Каранза ќе присуствуваат на завршната церемонија на Твининг проектот за јакнење на административните капацитети за спроведување на Рамковната директива за отпад и директивите за посебните видови на отпад. (Секретаријат за европски прашања, кеј „Димитар Влахов“ бр.4/10:00)

Скопје - Министерството за одбрана и фондацијата „Фридрих Еберт“ организираат панел-дебата на тема „МК во НАТО: Спроведувањето на НАТО принципите во Македонија“. („Кино Култура“/10:00)

Скопје - Комората на РМ за приватно обезбедување организира меѓународна конференција на тема „Треин бреин софт“. (х. „Холидеј ин“10:00)

Скопје - Здружението „Гоу Грин“ и Ромскиот бизнис информативен центар со поддршка на Град Скопје и Општина Аеродром ќе го реализираат проектот „Ја собираме пластиката од дома“. (Месна заедница „Лисиче“, Трговски центар/12:00) 

Скопје - Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски ќе се обрати на предавањето за проектот „Јакнење на капацитетите за спроведување на референдум на локално ниво“. (Општина Бутел /10:00)

Центар Жупа - Универзитетот Евро-Балкан од Скопје во соработка со Селџук универзитетот од Конија од Турција организираат научен собир „Турската култура, уметност и заштита на културното наследство: Турско-Македонски релации“. (Спомен домот на Ататурк/10:00) 

Скопје - Отворање на изложбата „Порта пинус“ од Александра Ацеска. (Музеј на град Скопје/20:00)

- Референдум 2018:

Скопје - Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев и градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоевски ќе учествуваат на граѓанска трибина што ја организира Коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“. (Плато кај Млечен ресторан/19:30)

- Пренос во живо на официјалната фејсбук-страница на премиерот Заев и на Јутјуб каналот izlezi.mk

Велес - Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски ќе даде изјава за медиуми пред зградата на Општина Велес (13:30) и ќе се сретне со претставници на бизнис секторот во Велес (16:00), со жители на населеното место Оризари (18:00), како и со  жители на населеното место Бузалково (19:00)

Куманово - Министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествува на граѓанска трибина. (Дом за култура/19:00) 

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...