• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Од верските календари

Од верските календари

4 септември 2018 (МИА)

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 август.

Денеска е Св. маченици Агатоник, Зотик и други.

Денешниве маченици Агатоник, Зотик, Принкипс, Теопрепиј, Акиндин, Северијан, Зенон и многу други со нив беа фрлени в затвор во градот Никомидија, како христијани, при еден прогон за време на римскиот цар Максимијан. Оттука беа препратени во Визант. По патот многу од нив потклекнаа од измачувањата и од исцрпеност, а свети Агатоник со останатите беше убиен пред очите на царот во местото Силимврија, во Тракија. Така пострадаа овие свети маченици и се преселија во радоста на својот Господ.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Розалија.

Таа била најпозната светица во Палермо, Италија. Била родена во Палермо. Работела во дворецот на кралицата Маргарета, жената на кралот Вилим. Потоа го напуштила кралскиот дворец и стапила во редот на сестрите августинки. Сакала да живее пустински живот и се повлекла во Монте Пелегрино, во близина на Палермо. Живеела строг покорнички живот. Света Розалија умрела во 1160 година. Нејзините реликвии се наоѓаат во катедралата во Палермо.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...