МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

8 септември 2018

Скопје - Одбележување на Денот на Република Македонија: 

- Прослава на Денот на независноста 8 Септември во организација на Владата на РМ (паркот покрај владината зграда /18:00)

- Собраниска делегација во состав Никица Корубин, Диме Велковски, Жаклина Пешевска и Бранко Манојловски ќе положи цвеќе на вечните почивалишта на поранешните претседатели на РМ (Гробишта Бутел /9:45)

- Собраниска делегација во состав Ирена Стефоска, Невенка Стаменковска и Бранко Манојловски ќе положи свеќе на споменикот „Ослободители на Скопје“ (10:15)

- Агенцијата за Млади и спорт ќе ги додели држаните награди од овбласта на спортот по повод Денот на независноста на Република Македонија (Кристална сала /10:30)

- Одборот за доделување на државната награда „8 Септември“ ќе врачи награда за животно дело и четири награди за остварување во областа на спортот (Кристална сала на Собрание на РМ /11:00)

Скопје - Делегација на Сојузна Република Германија предводена од сојузната канцеларка Ангела Меркел во официјална посета на Република Македонија

- Свечен пречек на платото пред Владата на РМ (11:35)

- Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел (во Хол на Влада на РМ /12:35)

- (поради неопходни проверки и подготовки сите пријавени медиуми треба да пристигнат на влезот на Медиа центарот на Владата најдоцна до 10:00)

Прилеп - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и замениците министри за култура и за локална самоуправа, Владимир Лазовски и Дејан Павлевски, ќе присуствуваат на промоција на книгата „Како го читам Конески“  во Спомен куќата на Блаже Конески во с. Небрегово, како дел од одбележувањето на Денот на независноста.

Скопје - Едукативен семинар „Рехабилитација во ортопедија и трауматологија“ по повод одбележување на Меѓународниот ден на физиотерапијата во организација на Здружението на физиотерапевти на РМ (Конгресна сала на клиничка болница „Систина“ /9:00)

Скопје - Промоција на книгата „Утеха за Адамовото дрво“ од летонската писателка Инга Жолуде (Музеј на современа уметност /19:00)

Охрид - Ревијален ватерполо турнир на ветерани од повеќе ватерполо клубови (Градско пристаниште во Охрид)

Референдум 2018:

Гостивар - Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе има средба со граѓани во гостиварско Тунчевиште. (15:00) и ќе се обрати на граѓанска трибина што ќе се одржи во амфитеатарот покрај Вардар во Гостивар ( 18:00)

Кочани - Министерот за здравство Венко Филипче на средба со граѓаните на кочани. (13:00)

Скопје - Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на средба со граѓани на општина Шуто Оризари. (13:00)

Тетово - Заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлевски на средба со граѓани на Јегуновце. (13:00)

 

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...