• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

МИА Најави-Македонија

МИА Најави-Македонија

12 септември 2018

Скопје - Претседателот на Косово Хашим Тачи во работна посета на  Македонија:

- Пречек на косовската делегација (плато пред Влада на РМ/10:00)

- Тет-а-тет средба на премиерот Зоран Заев и претседателот на Косово, Хашим Тачи  и билатерална средба на делегациите на владите на двете држави. (Влада на РМ, Медиа центар, изјави за медиумите/10:45)

Скопје - Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок во официјална посета на Македонија:

- пристигнување (МНР на РМ/12:00-12:05, фото/видео снимки/)

- средба помеѓу делегациите на министерствата за надворешни работи на Македонија и Холандија. (ВИП сала-Кабинет на МНР/12:05-12.25, фото/видео снимки)

- изјави за медиуми на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Стеф Блок. (хол на МНР/12:25-12:40)

- средба на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи со министерот Блок. (простории на Секретаријатот за европски прашања/14:10)

Скопје -  Прес-конференција на министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и владините портпароли Миле Бошњаковски и Муамет Хоџа за одлуките од 88. седница на Владата на РМ. (Влада на РМ, Медиа центар/12:00)

Скопје - Конференција „Стабилизирачки ефекти од евроатлантската интеграција: Да работиме заедно против хибридните закани“, со која ќе претседава националниот коордиантор за НАТО, Стево Пендаровски. (МНР/10:00)

Скопје - Министерот за економија Крешник Бектеши ќе присуствува на постапката за категоризација  на угостителски објекти во новиот хотел „Александaр 2“ во Скопје. (х. „Александар 2“, ул: „Васил Главинов‘‘  број 3,блиску италијанска амбасада, инсерти/слики /10:30, изјави за медиумите/11:00)  

Скопје - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе одржи брифинг  со новинари на тема „капитални инвестиции”. (Министерство за транспорт и врски/11:00, изјави за медиуми/12:00)

Скопје - Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу ќе  потпише договорите за кофинансирање на проекти за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово. (Клуб на пратеници/11:00)

Велес - Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов во посета на свињарската фарма „Агро софт“ во Велес каде ќе промовира Прирачник за воведување биосигурносни мерки на одгледувалишта на свињи. (10:00)

Скопје - Отворен ден за Регионална инвестициска агенда за Западен Балкан, во организација на Центарот за истражување и креирање политики во соработка со Сојуз на стопански комори на Македонија. (х.„Континентал“/10:00)

Скопје - Меѓународен бизнис самит на тема „Водење на бизнис и податоци“ во организација на CEED Македонија и WorldChicago. (х.„Холидеј ин“/9:20)

Скопје - Управата за јавни приходи ќе одржи брифинг на тема „Граѓани-Навреме регистрирајте се на системот е-Персонален данок e-pdd.ujp.gov.mk“ на кој ќе бидат презентирани новините во врска со Годишната даночна пријава. (Контакт центар на УЈП/11:00)

Скопје - Средба со новинари во Македонска берза за резултатите на котираните друштва во периодот јануари-јуни годинава и работењето на берзата. (Македонска берза/10:30)

Скопје - Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ќе ја одржи 38.седница. (АВМУ, конференциска сала/15:00)

Струга - Регионална конференција на деца излекувани од малигнитети, во организација на Здружението САНО и Универзитетската клиника за детски болести, Скопје. (х. Солферино, Црвен Крст на РМ, Струга/10:00)

Скопје - Гала вечер по повод отворање на Прва балканска школа и втора школа за педијатри во Македонија со меѓународно учество. (х.Александар Палас/20:30, изјави за медиуми/20:15)

Скопје - Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОСЗ) организира конференција за пилот проектот „Тандем партнер наставници“ од програмата Ерасмус + за подобрување на квалитетот на физичкото образование во основното образование.  (х.„Континентал“/10:00)

Скопје - Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“ и Еколошкото здружение на граѓани„Фронт 21/42“ почнуваат кампања „Балкан риверс тур 3“. (Маврови Анови/10:00)

Скопје - Прес-конференција на градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ за почетокот на реконструкција на улица „Димитар Пандилов“ во населба Водно. (ул. „Димитар Пандилов“/11:00)

Скопје - Прес-конференција за 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. (ЕУ Инфо центар/11:00)

Скопје - НУ Театар за деца и младинци ќе одржи прес-конференција по повод почетокот на работата на првиот македонски музички спектакл за деца-мјузикл „Земја во која не се стигнува“. (простории на театарот/10:00)

Скопје - „Вино фест 2018“ во организација на компанијата Веропулос. (паркинг на Веро центар/19:00)

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...