• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Од верските календари

Од верските календари

12 септември 2018 (МИА)

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 август.

Денеска е Св. патријарси Александар, Јован и Павле.

Сите овие беа патријарси на цариградската катедра во разни времиња. Првиот, Александар, во времето на цар Константин, а се упокои во 340 година на свои 98 години. Свети Јован Посник беше патријарх во шестиот век. Последниот, Павле, раководеше со цариградската црква во осмиот век во тек на осум години, а потоа се повлече од престолот во тихување. Имено, сметаше дека не е достоен да раководи со Црквата како таков кој едно време беше приклонет кон ереста на иконоборството.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Името на Марија.

Овој празник почнал да се прославува во шпанската бискупија Куенца, во 1513 година. Во 17 век празникот се славел во цела Шпанија како и во Неаполското кралство. По извојувањето на победата над Турците во Виена, папата Иноцент Единаесетти црквата го славела празникот. Христијаните во чест на Марија го прославуваат овој празник и на тој начин и се заблагодаруваат за нејзините чудесни спасенија.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...