• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Во девет сообраќајки во Скопје вчера едно лице потешко повредено

Во девет сообраќајки во Скопје вчера едно лице потешко повредено

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - На подрачјето на Град Скопје вчера се случиле девет сообраќајни незгоди, во кои едно лице е тешко повредено, а петмина полесно. Во три сообраќајни незгоди е причинета материјална штета. 

Полицијата фатила 25 лица кои се движеле со поголема брзина од дозволената со сообраќаен знак. Исклучени од сообраќај биле 18 возачи, двајца од нив ги управувале возилата под дејство на алкохол, 15 пред да стекнат со право на управување на моторно возило, а еден бил возач почетник. Од сообраќај полицијата исклучила 16 возила, од кои 14 биле нерегистрирани, а две технички неисправни. 

Полицијата вчера издала 66 мандатни казни за непрописно паркирање, од нив 65 биле подигнати со пајак. Осумнаесет пешаци се казнети за поминување коловоз надвор од пешачки премин, а тројца на црвено светло. Четворица возачи се казнети за поминување на крстосница на црвенос светло, еден не дал првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, а двајца за неправилно престигнување. Осуммина возачи се казнети за не користење на заштитен додека управувале мотор, мопед или мотоцикл. 

Одделението за превенција денеска ќе реализира воспитна мерка сообраќајна поука, на која ќе присуствуваат граѓани учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на возачи односно зборувале на мобилен додека возеле или немале појас. ев/сд/08:32

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...

Берт Рејнолдс и оставил се на својата внука

Актерот Берт Рејнолдс, кој неодамна почина во Флор...