Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Централниот депозитар за хартии од вредност денеска ќе промовира нова дигитална алатка со која се овозможува брз и едноставен пристап до услугите што ги нуди.

Порталот е наменет за 530 издавачи, односно 70.000 сопственици на хартии од вредност.

На промоцијата најавено е обраќање на извршната директорка на Централниот депозитар за хартии од вредност Даринка Дамјановиќ, како и на Фади Алрајес од Европската банка за обнова и развој од Лондон и на Наум Рибароски од Канцеларијата на ЕБОР во Скопје. бак/са/07:39

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ