Во Гевгелија отворен погон на грчка фирма за марамчиња

Во Гевгелија отворен погон на грчка фирма за марамчиња

Гевгелија, 10 септември 2018 (МИА) - Грчката фирма „Стар фреш“ од Катерини во Гевгелија отвори погон во кој се конфекционираат  марамчиња за хотели и ресторани.

Дневно во погонот се произведуваат 25.000 влажни марамчиња за еднократна употреба од страна на 15 работници.

Сопствениците на „Стар фреш“, Христос Тахос и Адамос Ваикопулос, најавија дека наскоро ќе бидат вработени уште толку работници.  

Тахос е задоволен од ангажманот на вработените во гевгелискиот погон и производството на влажни марамчиња, кои главно се пласираат на грчкиот и европскиот пазар. Планира, нагласи, за една година во Гевгелија да изгради сопствен објект и да го зголеми производството на влажни марамчиња за хотели и ресторани за кои веќе постои интерес и на македонскиот пазар. им/цр/10:14

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...