Водостопанство „Кумановско-липковско поле“ исчисти 5.600 метри канали и речни корита

Водостопанство „Кумановско-липковско поле“ исчисти 5.600 метри канали и речни корита

Куманово, 10 август 2018 (МИА) - Екипите на Водостопанство „Кумановско-липковско поле“ во јули исчистија 5.600 метри канали и речни корита, информираа денеска од претпријатието. За оваа намена одвоени се 800.000 денари, кои се обезбедени од претпријатието.

- Исчистени се каналите во Агино Село во должина од 1.400 метри, во Умин Дол половина километар, во Ново село, 1.100 метри, во Љубодраг 300 метри, во Шупли Камен 500 метри и во населбата Карпош 1.800 метри, изјави директорот на претпријатието, Оливер Илиевски.

Во наредниот период, екипите на претпријатието ќе продолжат со расчистување на каналите и речните корита во населбата Ајдучка Чешма и во селата Тромеѓа, Зубовце, Шупли Камен. Согласно акциониот план за расчсистување и продлабочување на речните корита планирано е да се расчисти и коритото на Пчиња кај Меморијалниот Цнетар АСНОМ кое е критична точка и каде во минатото често имаше излевање на реката. Доколку се спушти нивото на реката Којнарка ќе се продожи со нејзино расчитување и продлабочување и ќе се спречи можноста од евентуално излевање.

Претходно во јуни беше продлабочено и исчистено речното корито на Липковка на потегот од село Липково до Опае во должина од 3,5 километри и каналот во Горно Којнаре во должина од 1, 5 километри. ам/рп/10:48

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...