• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Екипи од Шумско стопанство „Голак“ во обиколка на теренот во Пасјак, кој беше зафатен со пожар

Екипи од Шумско стопанство „Голак“ во обиколка на теренот во Пасјак, кој беше зафатен со пожар

Делчево, 22 август 2018 (МИА) - Екипи на ЈП Шумско стопанство „Голак“ од Делчево се уште го контролираат теренот во близина на месноста Пасјак, во делчевското село Истевник, местото каде на 20 август избувна пожар и зафати шест хектари боров насад, како и овошен насад кој се наоѓал во близина.

Пожарот бил пријавен истиот ден попладне, а во неговото гаснење учествувале вработени во ТППЕ Делчево, ЈПШС „Голак",  како и месно население.

- По претходна дојава примена на ден 20 август во 12:40 часот, екипа на Територијалната противпожарна единица од Делчево, излезе на лице место во маало Пасјак с.Истевник, каде при забележаната појава на пожар интервенирано е со едно теренско возило и тројца пожарникари. Во пожарот зафатена е млада и стара борова шума како и овошен насад, истакнаа од ТППЕ Делчево.

Површината која била зафатена од огнената стихија, изнесувала околу 60 декари, а целата интервенција траела повеќе од шест часа, по што пожарот бил ставен под контрола.

- Акцијата континуирано траеше нешто повеќе од шест часа, а отежнителна околност при гаснењето на пожарот беше појавата на ветар. Пожарот беше изгаснат околу 20 часот, по што нашите пожарникари се вратија во Делчево, велат од ТППЕ Делчево.

Во гаснењето на пожарот учествувале и шест лица од ЈПШС „Голак" и четири лица од месното население, а поради ризик од повторна појава на пожарот екипи од ЈПШС „Голак" Делчево останале во обиколка на теренот.

Се уште нема официјална информација за причината за пожарот. вс/рп/13:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...