Oпштина Штип го реши инфраструктурниот проблем на Петар Милев

Oпштина Штип го реши инфраструктурниот проблем на Петар Милев

Штип, 29 aвгуст 2018 (МИА) - Екипите на ЈП „Стипион“-Штип денеска го рамнеа и тампонираа просторот од улицата до влезот во домот на штипјанецот Петар Милев, кој боледува од ретка болест хемофилија и се движи со помош на помагала и инвалидска количка. 

Тој на социјалните мрежи побара oпштина Штип да помогне да се реши неговиот проблем со пристапот до неговиот дом. 

- Секое утро излегувам со количката и ми треба тој простор за да можам да се движам од улицата до домот. Малку е незгоден теренот, имаше од порано бетон, но тој е одамна и беше многу дотраен. Се надевам дека сега пристапот ќе се направи убаво, како што ми е потребно, вели Милев.

Надлежните од Општина Штип велат дека кога го виделе барањето на Милев веднаш излегле на терен за да го решат неговиот инфраструктурен проблем. Забележуваат дека и во иднина ќе излегуваат во пресрет на вакви реални барања доставени од страна на граѓаните, со цел да имаат полесен пристап до улиците и тротоарните површини. вдј/рп/15:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...