• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Русија бара опстојување на Договорот за нуклеарните сили со среден дострел

Русија бара опстојување на Договорот за нуклеарните сили со среден дострел

Москва, 8 декември 2017 (МИА) - Русија инсистира на опстојување на Договорот за нуклеарните сили со среден дострел, но сака Вашингтон да покаже поодговорен пристап кон него, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

- Ние сме за опстојување на Договорот, но за тоа ќе биде потребен поодговорен пристап на САД, истакна Рјабков за московскиот весник „Комерсант“.

Според заменик шефот на руската дипломатије, на евентуални чекори на САД кон раскинување на Договорот, Русија „ќе одговори веднаш и со иста мерка“.

Рјабков најави дека е можно наскоро да се одржи состанок на специјалната комисија за контрола на спроведувањето на Договорот.

Како што пренесува МИА, Договорот за нуклеарните сили со среден дострел е склучен на 1 јуни 1988 меѓу САД и поранешниот Советски Сојуз, чиј правен наследник е Русија. сп/00:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...