• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

Борци на „Исламска држава“ се судриле со сириски бунтовници во Идлиб

Борци на „Исламска држава“ се судриле со сириски бунтовници во Идлиб

Бејрут, 9 февруари 2018 (МИА) – Борци на „Исламска држава“ се преместиле во северозападната сириска провинција Идлиб, каде се судириле со бунтовници, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

Според невладината мониторинг организација со седиште во Велика Британија, сириската Влада им дозволила на џихадистите да ја напуштат територијата под опсада, каде се граничат провинциите Алепо, Идлиб и Хама, и да отидат во јужен Идлиб.

Либанското движење Хезболах, кое е клучен поддржувач на властите во Дамаск, соопшти дека сириската армија и нејзините сојузници ја победиле „Исламска држава“ во енклавата, но не и дека на џихадистите им била дадена можност да се повлечат. јт/20:29

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...