• A-
  • A
  • A+
недела, 20 мај 2018, 

Британија привремено ја национализира железничката линија Лондон - Единбург

Британија привремено ја национализира железничката линија Лондон - Единбург

Лондон, 16 мај 2018 (МИА) - Британската Влада денеска најави дека одново ќе ја национализира железничката линија од Лондон до Единбург.

Најголем дел од железничките линии во Британија беа приватизирани во 1990-ите години, а линијата меѓу престолнините на Англија и Шкотска ја менаџира компанијата Стејџкоуч СТГ.Л., која има договор до 2023 година. Но, поради падот на бројот на патниците и намалувањето на профитот, министерот за транспорт Крис Грејлинг најави дека договорот ќе биде раскинат предвреме, и дека Владата ќе ја менаџира линијата во следните неколку години, по што ќе побара нов приватен партнер.

Ова е трет пат договорот за линијата да биде раскинат од 2007 година досега. Опозициската Лабуристичка партија побара линијата да биде трајно национализирана, а истото го побара и синдикатот на британската железница Јунајт. цч/19:22

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Мануел има 121 година и посакува уште да живее

Мануел Гарсија Хернандез можеби е најстариот човек...

Кралското семејство им се заблагодари на сите за венчавката

Британското кралско семејство им се заблагодари на...

Златна палма за јапонскиот филм „Крадци“

Јапонската драма „Крадци“ (Shoplifters) на режисер...

Мајка го сменила името на синот поради грешка во тетоважата

Со цел да ја усклади новата тетоважа со името, ма...

Во минатото пивото се ладело со помош на глечери

Да се пие ладно пиво, денес не е ништо невообичаен...