• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Средба помеѓу претставниците на училиштата и СВР Тетово

Средба помеѓу претставниците на училиштата и СВР Тетово

Тетово, 3 септември 2018 (МИА) - Дирекотри на повеќе училишта во гостиварскиот регион и престваници на СВР Тетово денеска имаа работна средба на која главна тема беше безбедноста на учениците.

Средбата на која беа директорите на четирите гостиварски средни училишта, на гимназиските паралелки во Неготино-Полошко и Ростуше, како и на две градски основни училишта, ја иницираа од СВР Тетово.

Началникот на СВР Тетово Амир Далипи се осврна на досегашните и идни активности за поголем ред и безбедност на учениците во и околу училиштата. Далипи зборуваше и за практичната соработка на релација училишта-полиција. Од училишните управи побраа зголемено полициско присуство околу училиштата, особено кога завршуваат смените.

Од СВР Тетово најавуваат вакви средби и во наредниот период со цел на учениците да им се овозможи максимална безбедност пред, во текот и по завршувањето на наставата. згм/мч/16:38

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...