• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Штипската општина ја доби наградата за акцијата „Македонија без отпад“

Штип, 12 декември 2012 (МИА) - Општина Штип ја доби наградата од асоцијацијатта „Ајде Македонија“ за голем придонес во акцијата „Македонија без отпад“.

Претставникот на „Ајде Македонија“, Антонио Јовановски вели дека Штип и градоначалникот Зоран Алексов активно се вклучија во акцијата „Македонија без отпад“, која првпат се реализираше во општините низ земјава.

- Покрај тоа што беа отстранети 150 м/3 отпад се вклучија и сите училишта во едукативни активности и за подигнување на свеста кај младите за правилно управување со отпадот, вели Јовановски.

Во акцијата „Македонија без отпад“ се вклучија 54 општини, а за најзина реализација на терен излегоа 55.000 граѓани. Во акцијата голем придонес дадоа и над 200 основни и средни училишта. вдј/цр/15:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...