• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Почнува третата сесија на Охридската школа за природното право.

Почнува третата сесија на Охридската школа за природното право.

Охрид, 2 јули 2018 (МИА) - Од денеска до 7 јули во организација на Центарот за стратегиски истражувања при Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) со поддршка на амбасадите на САД и на Шпанија, ќе се одржи третата сесија на Охридската школа за природното право. 

Гости предавачи на школата денеска ќе бидат претседателот на МАНУ академик Таки Фити, академикот Владо Камбовски, министерка за правда Рената Дескоска и други. 

Во рамки на Охридската школа, која се одржува во „Куќата на Уранија-МАНУ“, се предвидува научно оспособување и усовршување на 20 студенти на постдипломски студии и петмина студенти на докторски студии од правните факултети на државните и приватните универзитети во државата. 

Свое присуство на школата потврдиле повеќе академици, еминентни професори и истакнати експерти. аб/ев/07:28

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...