• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Состанок на Управувачкиот комитет на Меѓународниот институт за одржливи технологии на ЈИЕ

Состанок  на Управувачкиот комитет на Меѓународниот институт за одржливи технологии на ЈИЕ

Скопје, 13 јули 2018 (МИА) - Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска ќе се обрати на третиот состанок на Управувачкиот комитет на Меѓународниот институт за одржливи технологии на земјите од Југоисточна Европа.

Целта на Институтите да ја промовира соработката меѓу науката, технологијата и индустријата, да дава поддршка на развојот на иновациите, на размената и развојот на човечките ресурси и на размената на корисни информации.

- Тој претставува и платформа за едукација на научни работници врз основа на трансфер на знаење и технологии од европските центри и лаборатории. Во него се очекува да бидат вработени научници и експерти од земјите основачи, меѓу кои и Република Македонија, соопшти МОН. хс/скс/07:46

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...