• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Министерот Адеми се сретна со кинеската амбасадорка Ликсиан

Министерот Адеми се сретна со кинеската амбасадорка Ликсиан

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - НР Кина ќе продолжи да ги поддржува политиките на Владата на Република Македонија за подобрување на состојбите во областа на образованието, како од аспект на унапредување на квалитетот на наставата и понудата на повеќе образовни можности за граѓаните, така и од аспект на унапредување на инфраструктурните услови.

Оваа потврда ја доби министерот за образование и наука Арбер Адеми од кинескиот амбасадор Јин Ликсиан, на нивната денешна средба, соопштија од МОН.

Адеми рекол дека граѓаните на Македонија ги ценат можностите кои им ги овозможува Кина да добиваат стипендии за студиски престои на тамошните универзитети. рп/са/14:54

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ