• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Кривична за таксист за криумчарење мигранти

Кривична за таксист за криумчарење мигранти

Скопје, 27 август 2018 (МИА) - Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против Х.М.(61) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“, казниво по член 418 Б став 2 од Кривичниот законик на Република Македонија.

МВР соопшти дека вчера во 12:00 часот на бул.„Киро Глигоров“, при рутинска контрола, полициски службеници запреле патничко возило „Рено“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на такси компанија, а управувано од пријавениот. Притоа, во возилото биле пронајдени три лица мигранти и тоа две машки на возраст од 26 и 28 години и една жена на возраст од 31 година, сите од Иран, кои не поседувале документи.

Пријавениот и мигрантите се лишени од слобода. По наредба на Јавен обвинител, против Х.М. е поднесена пријава, а мигрантите се сместени во Прифатниот центар за странци Скопје. ев/сд/12:54

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ