Акција на МВР против возачи кои учествуваат во диви трки

Акција на МВР против возачи кои учествуваат во диви трки

Скопје, 31 август 2018 (МИА)При акциска контрола на МВР за откривање и санкционирање на возачи кои организираат и учествуваат во диви трки, ноќеска на подрачјето на СВР Скопје привремено биле задржани пет мотоцикли.

Од страна на полициски службеници привремно се задржани пет мотоцикли, четири за проверка на техничка исправност и составни делови на возилата и еден под сомнение за царински прекршок.

По однос на останати прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и Законот за возила кон возачи, како што информира МВР, преземени се вкупно 15 мерки за сторени сообраќајни прекршоци.

Акцијата МВР ја спровела ноќеска од 22.30 до 02.00 часот изутринава. сст/са/13:22

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...