• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Шекеринска: Нема замрзнати конфликти, само замрзнати решенија

Шекеринска: Нема замрзнати конфликти, само замрзнати решенија

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска, на традиционалната меѓународна конференција „Дубровник форум“, го поддржа ставот на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

Потполно се согласувам со Захариева, рече Шекеринска пред присутните на Форумот, дека многу не критикуваа за Договорот со Бугарија, но сега граѓаните од двете земји сметаат дека тоа е гаранција за стабилност.

- Нема замрзнати конфликти, туку само замрзнати решенија, порача Шекеринска. 

Захариева претходно во обраќањето, меѓу другото, ги поздрави своите колеги Никола Димитров и Никос Коѕијас за потпишувањето на Договорот за името на Република Македонија и посака успех на претстојниот референдум.

Форумот во Дубровник го отвори хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, а во фокусот на дискусиите е неопходноста Европа да зајакне и да се соочи со миграцијата, растот на популизмот и загрозувањето на нејзините основни вредности. мч/дма/14:06

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...