• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Во 13 сообраќајки вчера во Скопје еден загинат, десет повредени

Во 13 сообраќајки вчера во Скопје еден загинат, десет повредени

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) – Возач на патничко моторно возило загинал, а со тешки телесни повредни се здобиле двајца сопатници во една од вкупно 13 сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден.

Пешак со тешки телесни повреди се здобил во една, а во пет сообраќајки со полесни повреди се здобиле седум лица. Во шест сообраќајки била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Четириесет и осум возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, пет возачи поминале на крстосница на црвено светло, тројца возачи не дале првенство на минување на пешаците на пешачки премин, пет возачи за неправилно престројување, еден возач за неправилно престигнување, како и тројца возачи за не користење на заштитен шлем на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл.

Санкционирани биле и 16 пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин и еден пешак кој поминал коловоз на црвено светло.

Од сообраќај биле исклучени четворица возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, седум возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, двајца возачи почетници, како и 12 нерегистрирани возила. Затекнати биле 48 непрописно паркирани возила.

Со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 43 возила.

Денеска ќе се одржи и посебна воспитна мерка – сообраќајна поука на која ќе присуствуваат граѓани учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на возачи (мобилен, појас, престројување и брзина).гв/цр/08:24

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...