СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ може да учи како се работи и како се унапредува системот за социјална заштита

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ може да учи како се работи и како се унапредува системот за социјална заштита

Скопје, 26 август 2018 

ВМРО-ДПМНЕ 11 години свесно го уништуваше системот на социјална заштита, 11 години не само што не инвестираше ниту еден денар во подобрување на условите за живот на најранливите лица, туку и најбезобразно ги злоупотребуваше за политички цели.

Денес, ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири што системот за социјална заштита се реформира, а Министерството за труд и социјална политика работи одговорно, домаќински и во интерес на граѓаните.

Официјалните податоци ги демантираат лагите на ВМРО-ДПМНЕ.

За нешто повеќе од една година, отворени се 11 нови градинки со капацитет од над 600 места, а до крајот на 2018 ќе бидат отворени уште 13, со што вкупниот број на отворени градинки за 18 месеци од мандатот на Владата предводена од СДСМ ќе изнесува 24.

Истовремено, покрај отворањето на нови детски градинки се вложува и во подобрување на условите за работа на потребниот кадар. Веќе од септемвриската плата, сите 4.300 вработени лица ќе добијат покачување на платата од 5 отсто, а од почетокот на годината па досега, МТСП обезбеди финансиска согласност за вработување на над 900 лица.

Тоа се реалните факти со коишто ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири. Наместо да шири лажни обвинувања, ВМРО-ДПМНЕ може да учи како се работи одговорно, домаќински и отчетно и како за само една година се инвестира во унапредување на детската и социјалната заштита.

Центар за комуникации на СДСМ

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...