• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Кризен штаб против референдумот: Мицковски лаже дека нема да користи буџетски средства за референдумот

Кризен штаб против референдумот: Мицковски лаже дека нема да користи буџетски средства за референдумот

Скопје, 27 август 2018

Кризниот штаб против референдумот чувствува потреба да му ја освежи меморијата на марионетата Христијан Мицковски кој манифестира селективна сенилност со изјавите дека ВМРО-ДПМНЕ ќе води кампања со сопствени партиски средства и не сака буџетски пари за референдумот.

За кој сопствени партиски средства зборува марионетата Мицковски?!

Го потстетуваме Мицковски дека само пред еден месец лично постави услов дека ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за изборот на ДИК а за возврат да се зголеми годишното финансирање на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ од буџетот за 2,5 пати. Во бројки тоа значи дека СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ годишно добиваат од буџетот по 2,2 милиони евра или во еден изборен циклус од 4 години ќе добиваат  8,8 милиони евра од буџетот.

Значи, Мицковски најбезобразно лаже дека ВМРО-ДПМНЕ нема да користи буџетски пари за кампањата за референдумот кога веќе заедно со СДСМ ја добија од буџетот сумата од 2,2 милиони евра за 2018 година за редовно годишно финансирање на партиите од буџетот.

Наместо да глуми лажен хуманизам, Мицковски да повика на бојкот на рфеферендум и на тој начин да биде на страната на македонскиот народ, поголем дел од граѓаните, Македонците во дијаспората, кои нема да излезат на референдумот оти не сакаат промена на вековното македонско име.

Марионетата Мицковски треба да знае дека во овие судбоносни моменти за Татковината, никакви пари не се вредни доколку се употребат во борбата против непријателите на македонското дело кои сакаат да избришат се што е македонско, и оттука, нема потреба Мицковски да глуми лажен хуманизам туку напротив, отворено да каже дека е спремен да ги потроши сите пари што ВМРО-ДПМНЕ ги зема од буџетот за спас на македонскиот народ и македонската држава.

Центар за комуникации на Кризниот штаб против референдумот

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ