ДУИ од 10 сепрември ќе ја почне кампањата за референдумот

ДУИ од 10 сепрември ќе ја почне кампањата за референдумот

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - ДУИ од 10 септември ќе ја почне кампањата за референдумот во чии рамки на граѓаните ќе им ги објаснува предизвиците пред кои се наоѓа земјата и придобивките од членството на Македонија во НАТО и ЕУ.

-  На 10 септември ќе почнеме активна комуникација со граѓаните за да им се објасни предизвикот пред кој се наоѓа државата и иднината на генерациите што доаѓаат, како и тоа што го добиваме за возврат ако успееме Македонија да ја направиме членка на најголемата воено-политичка алијанса и да не најде во неа периодот на тешки предизвици во целиот регион, рече вицепремиерот Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање по средбите што со други владини претставници и носители на јавни функции ги имаше во општина Чаир.

Тој информира и дека ДУИ за таа цел веќе има формирано централен штаб, како и оти ќе има и штабови на органоци и месни заедници. сст/дма/14:10

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ