• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

ДУИ го одложи Конгресот по реализацијата на Преспанскиот договор

ДУИ го одложи Конгресот по реализацијата на Преспанскиот договор

Скопје, 1 септември 2018

Централниот одбор на Демократската Унија за Интеграција на седницата одржана на 31 август 2018 година во Скопје едногласно донесе одлука за пролонгирање на петиот Конгрес на партијата.

Членовите на Централниот одбор на Демократската Унија за Интеграција оценија дека сите свои капацитети оваа година, ДУИ ги посвети на јазичната рамноправност, итните реформи, договорот за добрососедство со Бугарија, Преспанскиот договор, добивањето на поканата за членство во НАТО и датумот за почеток на преговорите со Европската Унија.

Заокружувањето на овој процес со успешното одржување на референдумот и уставните измени е од приоритетна апсолутна важност за Демократската Унија за Интеграција и граѓаните.

По успешното заокружување на овие обврски и очекувањата на граѓаните, Централниот одбор на Демократската Унија за Интеграција повторно ќе одржи состанок за да донесе одлука за одржување на Конгресот и да изготви стратегија за градење на ДУИ за следните две децении.

Демократска унија за интеграција

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...